w klasach pierwszych

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania to jedno z tych wydarzeń w kalendarzu świąt nietypowych, które są zarówno przyjemne jak i pożyteczne. Jest to wspaniała okazja do wprowadzenia najmłodszych w magiczny świat książek, opowiadań, bajek i wierszy.

Inicjatywa powstała w Polskiej Izbie Książki w 2001 roku. Patronką wybrano Joannę Porazińską, wybitną pisarkę która wiele swoich książek napisała z myślą o dzieciach.

Data 29 września to dzień urodzin zasłużonej Polki.

Z tej okazji biblioteka szkolna zorganizowała dla uczniów klas pierwszych „spotkanie” z ciekawą książką, a rolę czytającego przyjęła pani bibliotekarka. Jej głośna interpretacja spotkała się z dużym uznaniem uczniów. Z uwagą słuchali i  odpowiadali na zadawane pytania, z zaciekawieniem przyglądali się ilustracjom pokazywanym w trakcie czytania.

W tym roku, pierwszoklasiści wysłuchali opowiadania Małgorzaty Strzałkowskiej „Zielony i Nikt”. Książka, została obsypana wieloma nagrodami oraz znalazła się na Liście Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej. Ta pięknie ilustrowana bajka pomaga pokonać lęk przed nieznanym. Książka polecana jest szczególnie dzieciom rozpoczynającym edukację szkolną, na które czeka wiele nowych wyzwań.

I pamiętajmy, że głośne czytanie jest wspaniałą okazją, by budować więzi i spędzać wspólnie czas z książką w domu. Zachęcamy, by szczególnie rodzice, dziadkowie, starsze rodzeństwo czytało najmłodszym domownikom nie tylko w tym dniu.