Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
Corocznie 13 kwietnia upamiętniamy blisko 22 tysiące Polaków, którzy zginęli zamordowani w Związku Radzieckim w okolicach Katynia, Charkowa, Miednoje i Bykowni. Byli to głównie oficerowie oraz aktywni działacze społeczni, właściciele ziemscy itp., którzy stali się jeńcami po ataku ZSRR na Polskę 17 września 1939 r. i po pół roku niewoli zostali zamordowani przez NKWD strzałem w tył głowy.
Kiedy na tereny ZSRR wkroczyli Niemcy odnaleźli ślady zbrodni i rozpoczęli prace ekshumacyjne. Efektem ich było odkrycie masowych grobów polskich oficerów na obszarze Związku Sowieckiego. Oficjalną informację o tym ujawniło Radio Berlin 13 kwietnia 1943 r. Związek Radziecki nie przyznał się wówczas do popełnienia tej zbrodni zrzucając winę na Niemcy. Dopiero prawie 50 lat później – 13 kwietnia 1990 r. przywódca radziecki Michaił Gorbaczow przekazał pochodzące z radzieckich archiwów dokumenty dotyczące zbrodni katyńskiej, po raz pierwszy oficjalnie przyznając, że zbrodni dokonało NKWD.
Jednym z zamordowanych był Andrzej Tadeusz Hałaciński, którego śmierć w Katyniu upamiętnia tablica i Dąb Pamięci rosnący w ogrodzie przy Szkole Podstawowej nr 33 (budynek B, ul. Straconki 25).