Projekt Kredka dla Kenii miał być początkowo wspierany przez moją macierzystą Szkołę Podstawową nr 33. W listopadzie nawiązałam współpracę ze szkołą Mwabungo na południowym wybrzeżu Kenii. Gdy zobaczyłam zdjęcia szkoły i warunki, w jakich uczą się kenijskie dzieci, to zadałam sobie pytanie, co mogę Ja jako nauczyciel języka angielskiego zrobić, żeby im pomóc. Na odpowiedź nie musiałam długo czekać. Przypadkiem na facebooku poznałam osobę, która od sześciu lat tam lata i pomaga jednej społeczności w Milandi. Czy to był przypadek? Ostatnio przestałam wierzyć w przypadki, więc chyba nie. Pani Ania, emerytowana nauczycielka, pojechała sześć lat temu do Kenii na wczasy. Od tamtej pory co rok tam lata na trzy miesiące, pomaga zwykłym ludziom w ich codziennym życiu, jest związana z jedną ze szkół, w której między innymi prowadzi zajęcia oraz buduje studnie. Na moje pytanie, jak mogę pomóc, odpowiedziała krótko: „Zacznij od zbierania kredek, gumek, ołówków, sprzętu sportowego”.

No i zaczęłam. Nie zastanawiałam się jakim sposobem je tam dostarczę. Po prostu chciałam zrobić coś pożytecznego dla uczniów w Kenii. W grudniu jedna ze szkół w Bielsku wyraziła chęć wspierania akcji. Zgodziłam się. Pomyślałam, że im więcej nas będzie tym lepiej. Ledwo skończył się styczeń a do projektu zgłosiły się kolejne dwie szkoły. Wtedy pomyślałam, że zaczynają się dziać cuda. Nadal nie zastanawiam się jak dostarczę wszystkie te rzeczy. Liczę na to, że znajdzie się sponsor, który opłaci przesyłkę. Jestem dobrej myśli.

Mam nadzieję, że projekt odniesie sukces i uczniowie szkoły Mwabungo dostaną artykuły papiernicze i sprzęt sportowy jeszcze w tym roku i że pandemia nie pokrzyżuje naszych planów. Mamy również osoby chętne do zakupu podręczników do języka angielskiego dla ósmoklasistów. Trzymajcie za nas kciuki.

Uczniowie mojej szkoły przygotowali piękne plakaty i od pierwszego lutego rozpoczęła się zbiórka. Po pięciu dniach odwiedziłam szkołę i radość mnie ogarnęła jak zobaczyłam, że pudełka zaczęły się zapełniać.

Podsumowanie akcji

Pierwsza edycja projektu Kredka dla Kenii dobiegła końca. Akcja zbierania artykułów papierniczych rozpoczęła się początkiem lutego. Zebraliśmy ponad 150 kg artykułów szkolnych. Pierwsze paczki poleciały w kwietniu do Kenii.

Projekt Kredka dla Kenii dała nam - nauczycielom, możliwość spotkania się w tych trudnych czasach, a uczniom okazję do zaangażowania w działalność charytatywną. Przygotowaliśmy zbiórki materiałów szkolnych, utworzyliśmy stronę www.kredkadlakenii.pl i fanpage na Facebook. Zorganizowaliśmy zrzutkę, której celem było zebranie funduszy potrzebnych na opłaty pocztowe na wysyłkę zebranych rzeczy oraz opłaty po stronie kenijskiej. Akcja pomocowa wzbudziła duże zainteresowanie wśród społeczności uczniowskiej, nauczycielskiej, rodziców, osób zaprzyjaźnionych i również często anonimowych. Mimo, że udało nam się zebrać fundusze na wysłanie tych rzeczy, czekamy z wysyłką części paczek, aż wznowiona zostanie możliwość wysyłania paczek ekonomicznych.

Serdecznie dziękujemy wszystkim darczyńcom za przekazane pieniądze na wysyłkę.