W maju zgodnie z naszym szkolnym ceremoniałem, obchodziliśmy święto patrona.

Kornel Makuszyński to człowiek i pisarz, który ponad wszystko ukochał dzieci.

Krytyka nazwała Makuszyńskiego autorem „uśmiechniętych książek”, „Słonecznym Panem” i pisarzem, który ma „słońce w herbie”. Pozostawił po sobie około 70 książek. Większość swojej twórczości poświęcił dzieciom. Jego praca literacka i działalność były walką o uśmiech dziecka. Potwierdzenie tego znajdujemy w słowach:

I choćbyś miał w duszy tysiąc zgryzot, a w sercu morze łez, znajdź na jego dnie uśmiech”. Nie bez powodu utwory Kornela Makuszyńskiego określane są mianem „uśmiechniętych książek”. Pisarz przekonuje w nich, że dobroć, mądrość, radość, przyjaźń to wartości, które mogą pokonać zło, egoizm, oschłość. Jego bohaterowie to barwne, wrażliwe postacie, pełne zalet i nie pozbawione słabości, zawsze uśmiechnięte i zadowolone z życia, twórcze i pomysłowe, uwikłane czasami w niecodzienne sytuacje. Udowadniają, że dzięki zaradności, mądrości, inteligencji można osiągnąć cel. Uczą też, że bez względu na okoliczności należy pomagać drugiemu człowiekowi, nie wolno pozostawać obojętnym na jego krzywdę.

Rokrocznie wyrażamy zadowolenie i dumę z faktu, że naszym Patronem jest tak znakomity twórca i wspaniały człowiek. Odbyło się dotychczas wiele konkursów, inscenizacji, wieczorów wspomnień, przygotowano spektakle, wystawy dedykowane Naszemu Patronowi. W tym roku w szkolnej Korneliadzie uczestniczyli uczniowie klas 1-3. Podczas lekcji przypominali postać patrona, jego życie i twórczość. Odwiedzili w szkole miejsca poświęcone pisarzowi. Obejrzeli filmową adaptację bajki Kornela Makuszyńskiego pt. „O tym, jak krawiec Pan Niteczka został królem”, a następnie wcielili się w projektantów mody i stworzyli nowe stroje dla bohaterów książek Makuszyńskiego. Świętowanie dopełniła wystawa pokonkursowa pięknych prac plastycznych, które możecie zobaczyć na zdjęciach. Komisja konkursowa wyróżniła po pięć prac z każdej grupy wiekowej.

Nagrody książkowe otrzymują:

Lena i Zosia i Oliwia z klasy 1b oraz Kacper i Kajtek z klasy 1c

Maja i Paulina z klasy 2b, Kinga z klasy 2c i Maurycy i Amelia z 2d

Sandra kl. 3b,  Staś z klasy 3a, Milena i Leon z klasy 3b oraz Veronika z klasy 3d

Dziękujemy nauczycielom i uczniom za udział w obchodach Dnia Patrona. Życzymy zdrowia i wytrwałości, w tak trudnym dla nas czasie.